Çekiliş Sonuçları Neden Noter Onayından Sonra Açıklanıyor?
 • 9

Çekiliş Sonuçları Neden Noter Onayından Sonra Açıklanıyor?

telefon kadin

Çekiliş Sonuçları Neden Noter Onayından Sonra Açıklanıyor?
Çekilişe katılan bir çok kişinin itiraz ettiği bir konu var. Çekiliş tarihinde noter huzurunda yapılan çekiliş, neden 4-5 gün sonra halka duyuruluyor ya da gazetede açıklanıyor? Resmi duyurunun çekiliş tarihinden 3-4 gün sonra yapılması bu konu hakkında bilgi sahibi olmayan insanlar tarafından “işin içinde hile var, tanıdıklarına veriyorlar” olarak yorumluyorlar.

Noter Çekilişlerde Ne Yapıyor?
Her çekilişte uyulması gereken Milli Piyango İdaresi tarafından belirlenen belli başlı kurallar vardır. Mesela çekilişlere çekilişi düzenleyen firmanın çalışanları, bu kampanyayı organize eden firmanın çalışanları ve onların yakınları katılamaz. Katılıp kazansalar bile bu kişilere hediyeler teslim edilmez. Hakları yedek talihlilere geçer. Çekiliş günü, çekilişin yapıldığı yer herkesin katılımına açık olmak zorundadır ve hileli herhangi bir sistemin kurulması yasaktır. Buna benzer daha bir çok kural sayılabilir.

Noter huzurunda yapılan çekiliş esnasında kazanan kişiler belirlenir. Noterin çekiliş anındaki görevi hileli bir çekilişi engellemek ve çekilişin herkese açık bir şekilde yapıldığına şahit olmaktır. Yani noter, çekilişi düzenleyen firmanın Milli Piyango İdaresinin belirlediği çekiliş kurallarına o esnada uyduğunun bir ispatı olarak orada yer alır.

Neden Hemen Onay Vermiyor?
Noterin çekiliş sonuçlarına hemen onay vermemesinin nedeni gelecek itirazları değerlendirmek içindir. Mesela bir çekiliş için “Ben izlemek istedim ama beni içeri almadılar” diye bir itirazda bulunursanız ve bu doğrulanırsa, o çekiliş sonucu iptal olur ve çekiliş tekrarlanır. Noterin gözünden kaçan bir hileyi farkederseniz bu durumda yine şikayette bulunursunuz ve noter bunun için bir tutanak hazırlar. Bu ve buna benzer nedenlerden dolayı noterler çekilişin şeffaf bir şekilde yapılması ve çekilişe katılan kişilerin haklarının korunması için kampanya sürecinin tamamında görev almaktadırlar. 3-4 günlük süre içerisinde herhangi bir kural dışı olay görülmez ise noter açıklanan isimlere onay verir.Bu Çekilişlere de Katılın

9 Yorum

 1. Hasan dedi ki:

  Noter ayarlansa dahi milli piyango dan izin almak şart mı ? Biz ticari iş yeri sahibi değiliz.

 2. M.Aydın dedi ki:

  Videoyu izlemek icin neden dilekce ile basvuru yapalim ki koskoca siteye sigmiyormu video?

  • Ahmet Selman dedi ki:

   Müjdat bey, sitenin editörüyüm. Size yardımcı olmak için burdayım. Çekiliş görüntülerini yayınlamak firmaların arzusunda olan bir şey. Talep ederseniz belki gönderebilirler. Bizim böyle bir hizmetimiz yok. Biz sadece çekilişe katılım koşullarını, kazanacağınız hediyeleri ve kazananları açıklıyoruz.

 3. m.fırat dedi ki:

  çekilişin kameralarla kayıt altına alınması cokmu zor.itiraz eden vatandas cekilişi izler ve aklında herhangi bir soru kalmaz.bana bu tarz çekilişler hiç inandırıcı gelmiyo nedense

  • Ahmet Selman dedi ki:

   Çekilişe katılım herkesin katılımına açık yapılmakta ve kamera ile kayıt altına alınmaktadır. Çoğu firma çekiliş videosunu yayınlamaktadır. Milli Piyango İdaresine çekilişle ilgili dilekçe gönderirseniz size iletirler. Aklınızdaki şüpheleri gidermek için imkanınız olduğunda bir çekilişin sonucunu izleyeme gitmenizi tavsiye ederiz.

  • Koray Selduman dedi ki:

   Çekiliş kameraya alınmış durumda çünkü facebook’tan canlı yayınlandı.

 4. M.Aydın dedi ki:

  Bize neden çekilişin yapılacağı yer ile alakalı bilgi verilmedi? Ayrıca hedefpazarlama sayfasında sadece halkbank poslarından yapılan harcamalarda geçerlidir diyor ama halkbankın sayfasında tüm banka poslarında geçerlidir diyor, buna bir açıklık getirir misiniz? Teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir