Çekilişlerden Hediye Kazanırsam Ne Kadar Vergi Öderim?
  • 3

Çekilişlerden Hediye Kazanırsam Ne Kadar Vergi Öderim?

selfie

Çekilişlerden Hediye Kazanırsam Ne Kadar Vergi Öderim?
Çekilişlerden kazandığınız hediye yasalarda belirtilen muafiyetin üzerinde ise vergi ödersiniz. Muafiyet sınırı 2017 yılı için 4.068 TL’dir. Eğer kazandığınız hediyenin piyasa değeri bu bedelin üzerinde ise %10 oranında vergi ödersiniz. Bu oran sabittir. Vergi hesaplaması kazandığınız hediyenin piyasa değerinden, muafiyet sınırı miktarının çıkarılması ile hesaplanır.

Araba Çıkarsa Ne Kadar Vergi Öderim?
Çekilişten araba çıkması durumunda aracı kullanabilmek veya satabilmek için ruhsatı üzerinize almanız, motorlu taşıtlar vergisini ödemeniz ve trafik sigortasını da yaptırmanız gereklidir. Firmalar tarafından verilen tüm hediyelerde KDV ve ÖTV firma tarafından karşılanır. Diyelim ki size 100.000 liralık bir araba çıktı. Bu değer muafiyet sınırının üzerinde olup vergi borcu oluşturur. Aracın değerinden muafiyet değeri çıkarılırsa geriye 96.082 lira kalır. Bunun %10’u olan 9.608 lira sizin ödemeneiz gereken veraset ve intikal vergisidir. Bunun dışında arabanın ruhsat işlemleri, motorlu taşıtlar vergisi, sigortası, plaka ücreti gibi ücretlerin tamamı size aittir.

Ev Kazanırsam Ne Kadar Vergi Öderim?
Ev kazanırsanız da hesaplama yine aynı. Fakat veraset vergisinin yanında bir de emlak vergisi ödersiniz. Firmalar çekilişte verecekleri hediyelerin piyasa değerlerini önceden bildirmektedirler.

Cep Telefonu Kazanırsam Ne Kadar Vergi Öderim?

Bu durumda muafiyet söz konusu oluyor. Kazandığınız telefonun değeri çok büyük ihtimalle 2017 yılı muafiyet sınırı olan 4.068 lirayı geçmediği için herhangi bir vergi ödemezsiniz. Vergi oluşturacak telefon modelleri Apple iPhone 7 128 GB ve üstü, Apple iPhone 7 Plus ve Samsung Galaxy S8 modelidir.

Güncel Çekilişler İçin TIKLAYINIZ.

Bu Çekilişlere de Katılın

3 Yorum

  1. mustafa dedi ki:

    bilgilendirdiğiniz için sağ olun

  2. suskun dedi ki:

    diyelimki bi cekilişden 70bin tl değerinde bi araba kazandın kdv ve ötv haric diyer tüm yükümlükler talihliye aitdir diyor talihliye ne kadara patlar fikri olan varmı

  3. kadir dedi ki:

    yeterki çıksın o para hiç bir şey değil

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir