Çekilişlerden Hediye Kazanırsam Ne Kadar Vergi Öderim?
  • 3

Çekilişlerden Hediye Kazanırsam Ne Kadar Vergi Öderim?

selfie

Çekilişlerden Hediye Kazanırsam Ne Kadar Vergi Öderim?
Çekilişlerden kazandığınız hediye yasalarda belirtilen muafiyetin üzerinde ise vergi ödersiniz. Muafiyet sınırı 2018 yılı için 4.656 TL’dir. Eğer kazandığınız hediyenin piyasa değeri bu bedelin üzerinde ise %20 oranında vergi ödersiniz. Bu oran sabittir. Vergi hesaplaması kazandığınız hediyenin piyasa değerinden, muafiyet sınırı miktarının çıkarılması ile hesaplanır.

Araba Çıkarsa Ne Kadar Vergi Öderim?
Çekilişten araba çıkması durumunda aracı kullanabilmek veya satabilmek için ruhsatı üzerinize almanız, motorlu taşıtlar vergisini ödemeniz ve trafik sigortasını da yaptırmanız gereklidir. Firmalar tarafından verilen tüm hediyelerde KDV ve ÖTV firma tarafından karşılanır. Diyelim ki size 200.000 liralık bir araba çıktı. Bu değer muafiyet sınırının üzerinde olup vergi borcu oluşturur. Aracın değerinden muafiyet değeri çıkarılırsa geriye 195.344 lira kalır. Bunun %20’u olan 39.068 lira sizin ödemeniz gereken veraset ve intikal vergisidir. Bunun dışında arabanın ruhsat işlemleri, motorlu taşıtlar vergisi, sigortası, plaka ücreti gibi ücretlerin tamamı size aittir.

Ev Kazanırsam Ne Kadar Vergi Öderim?
Ev kazanırsanız da hesaplama yine aynı. Fakat veraset vergisinin yanında bir de emlak vergisi ödersiniz. Firmalar çekilişte verecekleri hediyelerin piyasa değerlerini önceden bildirmektedirler.

Cep Telefonu Kazanırsam Ne Kadar Vergi Öderim?

Kazandığınız telefonun değeri 2018 yılı muafiyet sınırı olan 4.656 lirayı geçiyorsa vergi borcu oluşur. Mesela bir çekilişten iPhone 8 256 GB, iPhone 8 Plus (Tüm modelleri), iPhone X (Tüm modelleri), Samsung Galaxy Note 8 veya Samsung Galaxy S8 kazanırsanız cihazın değerinden 4.656 lirayı çıkarıp kalan kısmın yüzde 20’sini vergi olarak ödersiniz.

Güncel Çekilişler İçin TIKLAYINIZ.Bu Çekilişlere de Katılın

3 Yorum

  1. mustafa dedi ki:

    bilgilendirdiğiniz için sağ olun

  2. suskun dedi ki:

    diyelimki bi cekilişden 70bin tl değerinde bi araba kazandın kdv ve ötv haric diyer tüm yükümlükler talihliye aitdir diyor talihliye ne kadara patlar fikri olan varmı

  3. kadir dedi ki:

    yeterki çıksın o para hiç bir şey değil

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir