Magnum Maserati Çekilişi İtirazı Hakkında
 • 13

Magnum Maserati Çekilişi İtirazı Hakkında

maserati ghibli

Güncelleme:
Magnum, ilk itirazımızın sonuçlanmasının ardından 2 aydır beklettiği arabaları çekiliş sonucu ismi açıklanan kişilere teslim etti. Serpil Pektaş ve Kadir Özmüş araçlarını teslim aldılar. Daha önce de belirttiğimiz gibi her ne olursa olsun aşağıda sizlerle paylaşmış olduğumuz itirazlarımızın peşinde olacağız. Çekiliş yöntemindeki bu haksızlık düzeltilene kadar gerekli yerlere şikayetlerde bulunacağız. Sadece Magnum’un bildiği katılım numaraları üzerinden yapılan bu çekiliş haksızlığa sebep olmaktadır.

Magnum Maserati Çekilişi İtirazı Hakkında
Değerli ziyaretçilerimiz,

2016 yılında düzenlenen Magnum Maserati Ghibli çekilişi ile ilgili BİMER üzerinden Milli Piyango İdaresine bir itiraz dilekçesi gönderdik. İtirazımız dört konu üzerineydi. İtirazımız üzerine Milli Piyango idaresi Unilever firmasından bir izahat istemiş ve firmadan gelen cevapta 4 maddelik itirazın sadece 2 maddesine cevap verilmiştir. Kalan 2 madde hakkında ise herhangi bir açıklama yapılmamıştır.

Cevap verilmeyen konularla ilgili BİMER üzerinden tekrar bir dilekçe gönderdik. Değerlendirme sürecinin uzun olması nedeniyle, MPİ’den bir cevap gelene kadar araçlar kazanan kişilere teslim edilecektir. Her ne olursa olsun amacımızın haksızlığın önüne geçmek ve yapılan hataların tekrar yapılmaması için önlem alınmasını sağlamak olduğunu ve bu işi sonuna kadar takip edeceğimizi bildiririz. Konuyla ilgili düşüncelerinizi yorum kısmına yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Magnum Maserati Çekilişi ile ilgili Şikayet Metnimiz:

Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü’ne

İtiraz Edilen Kampanya
Unilever Sanayi ve Ticaret Türk A.Ş(Unilever) tarafından Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü’nün 10.02.2016 tarih ve 24951361-255.01.02/301-1540 sayılı izni ile 15.05.2016(00:01)-04.09.2016(23:59) tarihleri arasında düzenlenen çekiliş kampanyası.

Kampanya Kurgusu Nasıl?
Magnum çubuklarından çıkan şifreyi Magnum internet sitesindeki dan göndererek çekilişe katılmış oluyorsunuz. Sistem, harf ve sayılardan oluşan her bir şifre gönderimi için için size tamamı rakamlardan oluşan bir katılım numarası veriyor. Çekiliş ürün çubuklarındaki şifreler üzerinden değil, katılım numaraları üzerinden yapılıyor.

Çekiliş Nasıl Yapıldı?
Çekiliş 10 Eylül 2016 tarihinde, saat 11:30’da, U2 Tanıtım ve Promosyon Hizmetleri TiC. LTD. ŞTİ. binasında yapılmıştır. Çekiliş 13.805.530 katılım numarası üzerinden yapılmıştır. Çekilişin yapılabilmesi için 8 küre hazırlanmış (Katılım sayısı 8 basamaklı olduğu için) ve 7 küreye içinde 0’dan 9’a kadar olan rakamlara sahip toplar atılmış, 8. küreye ise sadece 0 ve 1 rakamlarına sahip 2 top atılmıştır. 8. küre 8 basamaklı katılım numarasının 8. basamağını belirleyen küredir. Bu kürelerden çekilen her bir rakam yan yana getirildiğinde 8 basamaklı bir katılım numarasına karşılık gelmiş ve bu katılım numarasını alabilmek için kim şifre gönderdiyse bu kişi kazanan olarak açıklanmıştır.

İtiraz Edilen Konular:
1. Çekilişe Katılan Kişilerin Hangi Katılım Numarasına Sahip Olduklarını Bilmemesi
2. İsteyen Herkesin Rahatlıkla İzleyebileceği Bir Ortam Sağlanmamıştır
3. Kürelerin Şeffaf Olmaması
4. Katılımcıların Eşit Şansa Sahip Olmaması

Açıklamalar:
1. Çekilişe Katılan Kişilerin Hangi Katılım Numarasına Sahip Olduklarını Bilmemesi
Çekilişe katılmak için katılımcılar bir şifre göndermekte ve bu şifreye karşılık firma tarafından katılımcılara bir katılım numarası verilmektedir. Çekilişte belirlenecek talihli de bu katılım numarası üzerinden seçilmektedir. Fakat hiç bir katılımcı kendisine verilen katılım numarasını bilmemektedir. Firma tarafından katılım numaraları gizli tutulmaktadır. Çekiliş sonucu ortaya çıkan katılım numarasının kime karşılık geldiğini sadece firma kendisi bilmektedir. Bu hiç güvenilir bir yöntem değildir. Karşılığı Nakit Olmayan Piyangolar ve Çekilişler Hakkında Yönetmeliğin 18. Maddesinin 5. cümlesi ihlal edilmiştir.

2. İsteyen Herkesin Rahatlıkla İzleyebileceği Bir Ortam Sağlanmamıştır
13 milyondan fazla katılımın gerçekleştiği bir çekiliş için 30 kişinin ancak sığabildiği bir salon tercih edilmiştir. 10 yılı aşkın bir süredir devam eden bu çekilişe olan ilginin geçmiş yıllarda tecrübe edilmesine karşın bu kadar küçük bir salon seçilmesi çekilişi izlemeye gelen kişilerin dışarıda kalmasına neden olmuştur. Bu durum ise Karşılığı Nakit Olmayan Piyangolar ve Çekilişler Hakkında Yönetmeliğin 18. Maddenin 2. cümlesinde belirtilen “isteyen herkesin rahatlıkla izleyebileceği” ifadesine aykırıdır.

3. Kürelerin Şeffaf Olmaması
Çekiliş esnasında kullanılan kürelerin içerisinde ne olduğu gösterilmemiştir.

4. Katılımcıların Eşit Şansa Sahip Olmaması
Çekiliş 13.805.530 katılım numarası üzerinden gerçekleştirilmiştir. Katılım numarası 9.999.999’un üzerinde olan kişilerle 10.000.000’un altında olan kişilerin kazanma şansı eşit değildir. Şimdi bunu bir örnekle açıklayalım. 8. Basamağın 0 gelmesi durumunda katılım numarası 1 ile başlayan 3.805.531 kişi elenmiş oluyor. Çekiliş geriye kalan 9.999.999 kişi üzerinden yapılmış oluyor. Fakat katılım numarasının 8.basamağı 1 geldiğinde, katılım numarası 0 ile başlayan 9.999.999 kişi elenmiş oluyor ve çekiliş geriye kalan 3.805.531 kişi arasında oluyor. 8. Basamağın 0 ile 1 gelme ihtimali eşit iken, bu toplardan biri geldikten sonra geriye kalan kişilerin durumu değişmektedir. Buna göre katılım numarası 9.999.999’un üzerinde olanlar, katılım numarası 10.000.000’un altında olanlara göre yaklaşık 2,63 kat daha avantajlıdır.

Çekilişin adaletli bir şekilde yapılabilmesi için 7. ve 8. Basamağın aynı anda belirlenmesi gereklidir. Yani son basamağı belirleyecek küreye 0’dan 9’a kadar değil de 0’dan 13’e kadar sayıların olduğu toplar koyulmalıdır. Karşılığı Nakit Olmayan Piyangolar ve Çekilişler Hakkında Yönetmeliğin 18. maddesinin 5. cümlesine aykırı hareket edilmiş olup çekilişe katılan herkese adaletli davranılmamıştır.

23 Eylül 2016 tarihinde göndermiş olduğumuz dilekçeye 9 Kasım 2016 tarihinde aşağıdaki yanıt gelmiştir:

BİMER Bilgi Edinme başvuru dilekçenizde belirtilen konular ile ilgili olarak; ÜNİLEVER San. Tic. Türk. A.Ş. adına U2 Tanıtım ve promosyon Hiz. Tic. Ltd. Şti. tarafından yürütülen piyango kampanyasının çekiliş şekliyle ilgili olarak Firmanın yazılı açıklaması ve çekilişe ait tutanak incelenmiş olup, çekilişin izin yazımızda belirtilen esaslar doğrultusunda yapıldığı anlaşılmıştır.

Bu nedenle, izin yazımızın 4. maddesine istinaden katılımlara 1’den başlayarak takip eder sıra numarası verilmiştir ve yine izin yazımızın 5. maddesine istinaden toplam katılım sayısının rakam haneleri adedi kadar içini göstermeyen torba veya kutulara yeteri adette konulan numaralı toplarla çekiliş yapılmıştır.

MPİ’den gelen cevapta firmanın yazılı açıklaması ve noterin çekiliş tutanağına göre yönetmeliğe uygun çekiliş yapıldığı belirtilmiş ve çekilişin genel kuralı tekrarlanmıştır. Oysaki Magnum Facebook sayfasında yer alan çekiliş videosunda da görüleceği üzere çekiliş öncesinde kürelerin içerisinde ne olduğu gösterilmemiştir. Çekilişi izlemeye giden ekiplerimiz çekiliş salonunun bulunduğu kata bile giriş yapamamıştır.

Katılım numaramızı bilmediğimiz halde çekilişin katılım numarası üzerinden yapıldığını ve katılım numaralarını da sadece Magnum’un bildiğini belirtmemize rağmen verilen cevapta bu konu hakkında da tek bir cümle bile yazılmamıştır.

Çekilişe katılan kişilerin eşit hakka sahip olmadığı konusu bir örnekle açıklanmış ama gelen cevapta bu örneğe de değinilmemiştir.

Bunun üzerine Milli Piyango idaresine tekrar bir yazı gönderdik. Hiç değilse şu iki konuda bir açıklama yapmalarını bekliyoruz:

Cevapsız bırakılan konular:
1. Çekilişe Katılan Kişilerin Hangi Katılım Numarasına Sahip Olduklarını Bilmemesi
Çekilişe katılmak için katılımcılar ürün çubuğunda yer alan şifreyi göndermekte ve gönderilen her bir şifreye karşılık firma katılımcılara bir katılım numarası vermektedir. Çekilişte belirlenecek talihli de firma tarafından verilen bu katılım numarası üzerinden seçilmektedir. Fakat hiç bir katılımcı kendisine verilen katılım numarasını bilmemektedir. Firma tarafından katılımcılara verilen bu numaralar gizli tutulmaktadır. Çekiliş sonucu ortaya çıkan katılım numarasının kime karşılık geldiğini sadece firma kendisi bilmektedir. Bu hiç güvenilir bir yöntem değildir. Karşılığı Nakit Olmayan Piyangolar ve Çekilişler Hakkında Yönetmeliğin 18. Maddesinin 5. cümlesi ihlal edilmiştir.

2. Katılımcıların Eşit Şansa Sahip Olmaması
Çekiliş 13.805.530 katılım numarası üzerinden gerçekleştirilmiştir. Katılım numarası 9.999.999’un üzerinde olan kişilerle 10.000.000’un altında olan kişilerin kazanma şansı eşit değildir. Şimdi bunu bir örnekle açıklayalım. 8. Basamağın 0 gelmesi durumunda katılım numarası 1 ile başlayan 3.805.531 kişi elenmiş oluyor. Çekiliş geriye kalan 9.999.999 kişi üzerinden yapılmış oluyor. Fakat katılım numarasının 8.basamağı 1 geldiğinde, katılım numarası 0 ile başlayan 9.999.999 kişi elenmiş oluyor ve çekiliş geriye kalan 3.805.531 kişi arasında oluyor. 8. Basamağın 0 ile 1 gelme ihtimali eşit iken, bu toplardan biri geldikten sonra geriye kalan kişilerin durumu değişmektedir. Buna göre katılım numarası 9.999.999’un üzerinde olanlar, katılım numarası 10.000.000’un altında olanlara göre yaklaşık 2,63 kat daha avantajlıdır. Böyle bir durumun ortaya çıkması çekiliş yönetmeliğine tamamen aykırıdır.

Herhangi bir gelişme olduğunda bu sayfadan sizlerle paylaşacağız.

BeniKazan EkibiBu Çekilişlere de Katılın

13 Yorum

 1. Erol dedi ki:

  Mrb ben Erol 550 tane şifre yolladım bunun sıra numarasını istiyorum göndermeye devam edeceğim benim istediyim şey. Arabayı kazanan kişilerin araştırılması daha isabetli olurdu arkadaşlar

 2. Ozan Gümüş dedi ki:

  Unileverin bu sisteminin çekilişe katılım için şifre gönderildikten sonra katılım numaranız şudur onaylandı demesi aslında çok kolay ve yapılbilir bir şey. Bunu neden yapmadıkları gerçekten anlam verilemez bir şey. Bence de bu konu çok sakat.

 3. Halil dedi ki:

  Teşekkürler. Hak sahiplerinin hakkını aradığınız ve mağlum şirketin şeffaf olmayan yöntemlerinin olduğunu açığa çıakrdığınız için.

 4. Soner dedi ki:

  Bu konunun üstüne düştüğünüz için çok teşekkürler ve helal olsun size. Magnum şimdi yeni bir yarışma yapıyor ve ben sitesinden gönderiyorum şifreleri ama dediğiniz gibi katılım nosu felan yok. Sizce bu defa hak ve hukuka uyarak bir çekiliş yaparlar mı?

 5. hasan yılmaz dedi ki:

  bu şirketin herşeyi sakat çok şikayet ve ah alıyor zaten bana göre bu şirkete çekliş izniverilmemeli

 6. mithat dedi ki:

  ben 422 adet gönderdim hala çubukları saklıyorum itirazında bir deyişiklik olurmu yada tuketici mahkemesine baş vuralımı eyer boyle bi şeyler olmuşsa benim guvenim kalmadı nedeni her çekilişinde katılıyordum guvenim sarsıldı mersinden mithat kaynak

 7. SERDAR ŞENER dedi ki:

  Unilever Firmasının suçu olmadığını hata veya kastın ( eğer varsa ) organizasyon firmasının olduğunu düşünüyorum.Benikazan sitesine boyle bir duyarlılık gösterdiği ve takipçi olduğu için kutluyorum.
  Bu aşamada biz tüketici ve site takipçilerine düşen bu konuyu sosyal medyada çokça paylaşarak boyle kampanyaların takibini sağlamak ve adı geçen markayı dikkate ve adalete çağırmak olacaktır.
  Benikazan’ı tekrar kutluyor ve teşekkür ediyorum.

  PAYLAŞALIMM Kİ DUYULSUN !!!!!!

 8. Dürüst adam dedi ki:

  İşte böyle Adaletli site yöneticileri istiyoruz teşekkürler benikazan.com
  Bundan sonra Hep sizdeyiz

 9. gizemli77 dedi ki:

  13 milyonun üzerinde katılım yapılarak gerek u2 ve gerekse algida magnum bu halkın üzerinden bu çubuk gönderiminden 48.319.355 TL gelir etmiştir. Algida ve U2’ye yazıklar olsun. Bu güzelim milletin emeğiyle ve dürüst insanlarının duygularıyla oynamaktan vazgeçmeliler. U2 yaptığı çekilişlerinin hepsi ciddiyetsiz. Kurallara ve kanunlara tam olarak uygun yapılıyor mu? Ben öyle olmadığını düşünüyorum. Kendilerine ulaşmak oldukça zor. Çekiliş sonuçlarında kazanan isimlere bakın bir çok çekilişte hep aynı isimler kazanmış. Çekilişe katılanlar bu siteden kazananları arasınlar dikkat edilirse genellikle tüm çekilişteki hediyeler aynı isimlere çıkmış. Neyseki bu site şeffaflık yapıp arama motoru koyup kazananları arama imkanı sağlamış. Çekilişe katılanları bu önemli noktayı isim isim araştırsınlar. Örnek: Eyüp Karaaslan / Kahramanmaraş


  Merhaba, yorumunuzdaki bazı ifadeler suç oluşturduğundan dolayı silinmiştir veya değiştirilmiştir. Bu haliyle yayınlanmasını istemiyorsanız talep etmeniz durumunda tamamını silebiliriz.

  Editör

 10. Murat dedi ki:

  Eğer bir oyun varsa ki öyle görünüyor. Hakkımı helal etmiyorum.
  Dediğiniz gibi kürelierin içleri görünmüyor, aynı rakamların olmadığı ne malum!! Nereden bilelim oturduğunuz yerden duvarın arkasında neler olduğunu ne yaşandığını bilebilirmisiniz ? Gerçekleri gören Rabbimiz var o bize yeter.

 11. Kemal dedi ki:

  Helal olsun size

 12. berkay dedi ki:

  Sizi tebrik ediyorum daha ne diyeceksiniz….katılımcıların hakkını savunmuşsunuz…teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir