Toki 250 Lira Taksitle Ev Kampanyası
 • 15

Toki 250 Lira Taksitle Ev Kampanyası

toki ev

Toki 250 Lira Taksitle Ev Kampanyası
TOKİ “Emekliye İkinci Bahar Projesi” kapsamında emekliler ve emeklilerin dul eşleri ayda 250 liraya ev sahibi olabilecek. Kampanyaya katılmak için 30 Aralık 2015 tarihine kadar sadece kimliğinizle birlikte Halk Bankası şubelerinden birine başvuruda bulunmanız gerekiyor. Bu başvuru bir talep başvurusudur. Başvuruyu yapabilmek için 500 lira kapora yatırmanız gerekiyor. Size ev çıkması durumunda bu para ev taksidine sayılacak. Eğer ev size çıkmazsa paranızı iade alacaksınız. Çekiliş 2 Şubat 2016’da yapılacaktır.

Kimler Başvurabilir?
Kampanyaya katılmak için genel şart ev sahibi olmayan, hane halkı geliri 3.200 lirayı geçmeyen ve başvuru yapacağı ilde en az 1 yıldır oturan bir emekli olmak. Ayrıca ölen emeklilerin dul eşleri de bu kampanyadan yararlanabiliyor.

Kimler Kampanyaya Katılamaz?
Daha önce Toki’den ev alıp sonra satanlar bu kampanyadan yararlanamaz. Ayrıca başvuru sahibinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerine tapuda kayıtlı kâr irtifaklı/kat mülkiyetli bağımsız bir bölümün veya konutun bulunmaması gerekmektedir. İşyeri veya köyünüzdeki üzerinize kayıtlı ev, tarla, bağ, bahçe, çiftlik vb. yerler bu kapsamın dışındadır. Oturduğunuz eve kayıtlı kişilerin toplam geliri 3.200 lirayı geçmemelidir. Bir aileden yalnızca 1 kişinin başvuru yapmış olması gerekmektedir. Evdeki herkes tek başına başvuru yapamaz.

Nereye Başvuru Yapacağım?
Bulunduğunuz ildeki Halk Bankasına kimliğiniz ve emekli olduğunuzu gösterir belge ile başvuru yapabilirsiniz. Başvuru ücretş 500 lira olup çekiliş sonucu hak sahipliği kazanamamanız durumunda bu parayı faizsiz bir şekilde geri alacaksınız. 2 Şubat 2016’da çekiliş yapılacak. Siz kazanamazsanız 5 Şubat 2016’dan itibaren 500 liranızı geri alabilirsiniz.

Ödemeler Nasıl Olacak?
Şuan için konutların liste fiyatı belli değildir. Ön talepler toplanıp proje kapsamında yapılacak ev sayıları kesinleştikten sonra belirlenecektir. Fakat hak sahiplerinin konutlarına ait kalan borç bakiyesi ve aylık taksitler her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki memur maaş artış oranı, Yİ-ÜFE ve TÜFE oranlarından en düşük olana göre artırılacaktır. Yani taksitleriniz sabit değildir.

Peşinat Ödeyecek miyim?
Kampanyada peşinat vardır. Peşinatlar evlerin tamamlanmasına yakın bir zamanda alınacaktır. 180 ay vade yapanlar konut bedelinin %12’sini, 240 ay vade yapanlar ise konut bedelinin %20’sini peşinat olarak ödeyecektir.

Hangi İllere Ev Yapılacak?
Şuan için satışa hazır bir konut yoktur. Bu konutlar ön talepler tamamlandıktan sonra yapılmaya başlanacaktır. 17 ilde toplam 4.340 adet 65-85 metrekare büyüklüğünde 2+1 konut inşa edilecektir. Kura çekiminden sonra ev alma hakkı kazanırsanız taksitlerinizi ödemeye evler bitip siz içine yerleştikten sonra başlayacaksınız. İllere göre yapılacak konut sayısı şöyledir: Bursa-Nilüfer 1.200 konut, Balıkesir Bandırma-Edincik 32 konut, Karaman-Kırbağ 400 konut, Şanlıurfa-Akabe 304 konut, Konya-Meram 499 konut, Elazığ-Merkez 280 konut, Amasya-Merzifon 150 konut, Kütahya-İnköy 300 konut, Afyonkarahisar-Merkez 300 konut, Karabük-Merkez 426 konut, Çorum-Alaca 30 konut, Erzincan-Yoğurtlu 24 konut, Gaziantep-İslahiye 31 konut, Giresun-Alucra 16 konut, Muğla-Yatağan 79 konut, Sivas-Yenimahalle 184 konut – Akıncılar 33 konut, Trabzon Vakfıkebir 47 konut-Çaykara 5 konut yapılacaktır.

Konuyla ilgili olarak aklınıza takılan soruları bu yazının altına yorum kısmına ekleyebilirsiniz. Size en kısa sürede cevap verilecektir.15 Yorum

 1. Ebru dedi ki:

  Kiracıyız ailemle yaşıyorum inş Tokiden ev çıkar maddi yönden iyi olur hayırlısı olur inş

 2. Abdurrahman Özkara dedi ki:

  Ş.URFA Akabe emekliler için 2+1 daire kurada hak kazandım. %12 peşinatlar ne zaman yatacak tarih bellimi???

 3. Yakup uzun dedi ki:

  Calisanada verrinde evsaybi olalim

 4. mustafa tabakçı dedi ki:

  antalyada konut yapılacakmı bende emekliyim kampanyaya katılabilirmiyim antalya kemerde ikamet ediyorum.

 5. seniye dedi ki:

  İstanbul yokmu

 6. ilke dedi ki:

  Taleplerimzi nereye yapacaz ?

 7. Rahime dedi ki:

  Bende Tok iden yararlanmak istiyorum ama bulunduğum şehir listede yok henüz

 8. Rahime dedi ki:

  Bartında Oturuyorum listede yokuz hayırlısı bakalım

 9. Mustafa dedi ki:

  Bende detaylarını istiyorum nedir diğer şartlar?

 10. fadime dedi ki:

  kıradayım tokıden yararlanmak ıstıorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir